Relacje
wtorek, 24 styczeń 2023 17:00

Relacja z wycieczki "Pierwszy etap Piekielnego Szlaku" (22.01.2022)

Po kilku miesiącach przygotowań Klub Turystów Pieszych PTTK Przygoda rozpoczął przejście Piekielnego Szlaku, najdłuższego w naszym regionie. Jego długość, bowiem to 225 kilometrów. Został on wytyczony głównie na terenie powiatu koneckiego oraz sąsiadujących gmin powiatu skarżyskiego i powiatu opoczyńskiego województwa łódzkiego. Zanim jednak wyruszyliśmy się na szlak udaliśmy się na spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - U ŹRÓDEŁ” w Modliszewicach.

Znajduje się tam dawny XVI-wieczny zamek obronny i w jego murach spotkaliśmy się z działaczami Stowarzyszenia, którzy nas serdecznie przywitali, obdarowując każdego z uczestników mapkami i folderami.

DSC09120

DSC09128


Po dotarciu do miejscowości Piekło i powitaniu przez organizatorów ruszyliśmy na szlak, aby pokonać jego pierwszy, piętnastokilometrowy odcinek. Po przejściu kilkuset metrów dotarliśmy do pierwszego przystanku, którym było zgrupowanie piaskowcowych skał jurajskich zwane Piekło Gatniki. Z tego miejsca ruszyliśmy dalej, aby dotrzeć do doliny rzeki Czarnej Koneckiej. Była to jedna z głównych rzek Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Wzdłuż jej biegu powstało w dawnych wiekach szereg zakładów przemysłowych i osad fabrycznych. Jednym z takich miejsc była Wąsosz, w której w XIX wieku działała fryszerka produkująca stal. Została ona zamknięta kilka lat przed ostatnią wojną. W czasie tej wojny miała tu miejsce udana akcja na pociąg towarowy oddziałów partyzanckich pod dowództwem znanego cichociemnego podporucznika Waldemara Szwieca „Robota”. Została ona przeprowadzona w sierpniu 1943 roku. Temu wydarzeniu został poświęcony pomnik postawiony przy przystanku kolejowym.

DSC09149

DSC09161


Idąc doliną rzeki Czarnej Koneckiej dotarliśmy do miejscowości Czarna. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni. Obecny kościół parafialny został zbudowany latach 1911-1930 w stylu neoromańskim. W pobliżu znajduje się dawny kościół, pełniący obecnie funkcję spotkań duszpasterskich. Został on zbudowany w 1763 roku przez Izabelę Małachowską, żonę kanclerza koronnego Jana Małachowskiego, właściciela dóbr koneckich. Przeznaczony był na umieszczenie w nim otoczonego kultem obrazu Matki Bożej Czarneckiej, który jest kopią słynnego wizerunku Maryi zwanego Salus Populi Romani - Zbawienie ludu rzymskiego, z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Obecnie obraz, koronowany w 1999 r. znajduje się w nowym kościele. Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Wychowawczyni dokonał kardynał Glemp.

DSC09216b


W trakcie naszych odwiedzin obraz był zasłonięty i nie mogliśmy go zobaczyć. W pobliżu Czarnej położona jest się Czarniecka Góra, w której znajduje się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji. W 1890 roku wśród lasów sosnowych przez lekarza z Łodzi dr Michała Misiewicza zostało utworzone uzdrowisko i kurort. Tutejszy, miejscowy klimat określany mianem leśno-górskiego sprzyjał poprawie zdrowia. Dodatkowym atutem było bijące źródło Stefan.

DSC09244
DSC09235


Wodę z tego źródła nazywano sercówką, bo miejsce, z którego wybijała na powierzchnię, otoczone było obramowaniem w kształcie serca. Lata świetności kurortu to okres międzywojenny. Przebywali wtedy tutaj m. in. ówczesny premier Sławoj Składkowski, prezydent Warszawy Stefan Starzyński a także Jadwiga Smosarska. Po wojnie uzdrowisko znacznie podupadło, ale dzisiaj powoli się odradza.

Po przejściu Czarnej Koneckiej dotarliśmy do Starego Grzybowa, gdzie zakończyliśmy ten pierwszy, inauguracyjny etap Piekielnego Szlaku.

DSC09215

DSC09141


Organizacja i prowadzenie wycieczki: Wioletta Kasińska i Dariusz Krakowiak
Tekst: Andrzej Kozalski
Zdjęcia: Ewa Gonciarz i Andrzej Kozalski


  

Kalendarz Imprez