Relacje

KTP PTTK "Przygoda" - Relacje z wycieczek (204)

czwartek, 02 maj 2024 10:24

Relacja z wycieczki wschodnimi obrzeżami Kielc (28.04.2024)

Ostatnia niedziela kwietnia przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, wręcz idealną na kilkugodzinny spacer. Tym razem zaproponowałem powtórzenie trasy, którą wędrowaliśmy już kilka lat temu, przez Wzgórza Szydłówkowskie, Cedzynę, Mójczę i Rezerwat Geologiczny Wietrznia. Niby okolice większości mieszkańców Kielc dobrze znane, ale za każdym razem można dostrzec coś nowego. Szczególnie rzuca się w oczy wręcz błyskawicznie następująca zabudowa domkami jednorodzinnymi terenów pomiędzy Domaszowicami a Cedzyną - to dzisiaj obszar jednej, wielkiej budowy.
piątek, 26 kwiecień 2024 20:34

W XX ROCZNICĘ KLUBOWEGO RAJDU UNIJNEGO - Ryszard Łopian

W najbliższych dniach minie dwadzieścia lat od klubowego rajdu czerwonym szlakiem turystycznym im. Edmunda Massalskiego na trasie Kuźniaki – Gołoszyce. W trzydniowym marszu na dystansie blisko 100km wzięło udział ośmiu członków PTTK, prawie w komplecie należących także do KTP PTTK „Przygoda”. Byli to nieżyjący już Krzysztof Bogusz i Lech Segiet, a ponadto Grzegorz Sobczyk, Janusz Szafrański, Mirosław Szczygieł, Ryszard Łopian oraz najstarsi Stanisław Chojnacki i Marian Kisiel.
niedziela, 24 marzec 2024 19:17

Relacja z wycieczki Szczytami Pasma Posłowickiego (24.03.2024)

Na pierwszą, w tym roku, wiosenną wycieczkę Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” zaproponowałem spacer na dystansie niespełna 12km po ścieżkach Pasma Posłowickiego. Spacer to może trochę zbyt delikatne określenie, gdyż mieliśmy do zdobycia cztery „szczyty” - Pierścienicę, Ostrą, Bugalankę i Orlą. Prognozy pogody na niedzielę 24 marca nie były zachęcające i byłem nieco zdziwiony jak na miejscu zbiórki stawiła się dość liczna 25-osobowa grupa piechurów.
wtorek, 16 styczeń 2024 07:49

Krótka relacja z Przygodowego Kolędowania (14.01.2024)

Niedzielna wędrówka Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" z Sobkowa do Tokarni, a dalej do Chęcin liczyła 12 km i miała charakter nieco sentymentalny. W Tokarni gościliśmy w tutejszym skansenie, gdzie w barokowym kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia (kościół szpitalny z 1763 r. przeniesiony z Rogowa) śpiewaliśmy kolędy.
niedziela, 03 wrzesień 2023 11:34

Relacja z Rajdu Kapeluszowego z Klubem "Przygoda" (02.09.2023)

I tak już od lat, bo od 2000r. Klub Turystów Pieszych "Przygoda" organizuje coroczne rajdy kapeluszowe, które cieszą się niesłychaną popularnością. Przychodzą młodzi, starsi, zrzeszeni, sympatycy, wszyscy, by wędrować, poznawać kolejne szlaki turystyczne Gór Świętokrzyskich, poznawać nowych ludzi, cieszyć się przyrodą, no i.... uczestniczyć w konkursie na najbardziej pomysłowe nakrycie głowy.
poniedziałek, 28 sierpień 2023 18:24

Relacja z wycieczki po dolinkach podkrakowskich (19.08.2023)

Dolina Mnikowska jest jedną dolinek podkrakowskich, położonych na Garbie Tenczyńskim, który objęty jest ochroną w ramach Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Przepływająca przez dolinę rzeczka Sanka, będąca bezpośrednim dopływem Wisły, tworzy malowniczy wąwóz, który jest jednocześnie rezerwatem krajobrazowym. I ta dolinka właśnie była celem wycieczki zorganizowanej przez Klub Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” w dniu 19 sierpnia 2023 r.
piątek, 28 lipiec 2023 12:08

Relacja z wycieczki do Bełchatowa i Zelowa (22.07.2023)

Powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie" jest na wskroś prawdziwe. Całe szczęście, że Klub Turystów Pieszych PTTK Przygoda zorganizował wyjazd do Bełchatowa (odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego) i Zelowa ( miasto wielowyznaniowe i wielokulturowe). W sobotę 22 lipca udaliśmy się więc, ponad 40. osobową grupą, w te niezbyt odległe (130 km) od Kielc miejsca. Jeszcze nie bardzo obudzeni dotarliśmy przed biurowiec Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, gdzie zostaliśmy wyposażeni w twarzowe, czerwone kaski, a następnie ulokowani w ogromnych pojazdach, które zawiozły nas do kopalni. Jazda raczej ekstremalna. Trochę nami miotało, a więc kaski bardzo się przydały. Ja kilka razy uderzyłam głową w szybę samochodu. Dotarliśmy na dół kopalni, która jest największą dziurą w Europie, widoczną z kosmosu.
czwartek, 22 czerwiec 2023 15:06

Relacja z wycieczki Dolinami Racławki i Eliaszówki (10.06.2023)

Dolinki Racławki i Eliaszówki to najdalej na zachód wysunięte doliny Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, tworzące jednocześnie dwa rezerwaty przyrody. Park ten jest to jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Małopolsce. Rozciąga się na niezwykle ciekawym terenie pomiędzy Trzebinią na zachodzie, Olkuszem na północy, Krakowem na wschodzie i Rowem Krzeszowickim an południu.
czwartek, 01 czerwiec 2023 16:39

„Z Masłowa do Masłowa” - relacja ze spaceru na Klonówce.

Pretekstem do kolejnego, niedzielnego, spaceru była przypadająca dokładnie w sobotę 27 maja szósta rocznica śmierci naszego klubowego kolegi Lecha Segieta. Spora część nowych członków KTP PTTK „Przygoda” już nie miała możliwości poznania popularnego śp. Lecha, a była to postać nietuzinkowa, jedna z tych, które zapisały się na stałe w historii klubu. Dosłownie tydzień temu wspominaliśmy te osoby podczas spotkania, na kolejnych, 57-mych już urodzinach klubowych w Chęcinach. Ale o Lechu trochę później.
czwartek, 18 maj 2023 19:37

Niezwykły jubileusz Hanny Skalskiej

Takie wydarzenia zdarzają się bardzo rzadko, a w historii Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” jest to pierwszy tak wspaniały jubileusz i być może, że na wiele lat pozostanie tym jedynym. Koleżanka z naszej turystycznej rodziny Pani HANIA SKALSKA, od 1998 roku członek honorowy KTP, obchodzi w tym roku, aż trudno uwierzyć, 70-lecie wstąpienia w szeregi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Nasza jubilatka urodziła się w Warszawie, skąd rodzina przeprowadziła się do Równego na Wołyniu, a w 1936 roku do Kielc. Pierwsze kontakty z turystyką miały miejsce już we wczesnym dzieciństwie, w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy corocznie cała rodzina Mieczysława Konecznego (ojciec) przyjeżdżała na wypoczynek do Krościenka u podnóża Pienin. Pięcioletnia Hania po raz pierwszy zdobyła wtedy szczyt Trzy Korony i uczestniczyła w spływie Dunajcem. Podczas II Wojny Światowej w czerwcu 1944r. wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, który podczas okupacji przyjął kryptonim „Szarych Szeregów”. Jako 14-letnia harcerka, wraz z innymi, narażała się szyjąc apteczki i bandaże dla partyzantów, a po upadku Powstania Warszawskiego udzielała różnej pomocy grupie mieszkańców stolicy, którzy kwaterowali w budynku szkoły przy ul. Św. Aleksandra (obecnie Kościuszki).
poniedziałek, 27 marzec 2023 18:58

Relacja z wycieczki Białogon - Pietraszki - Karczówka (26.03.2023)

Mam nadzieję, że wreszcie zima ustąpi miejsca pięknej wiośnie.Nie może być inaczej po "interwencji" Klubu Turystów Pieszych PTTK Przygoda, który w liczbie ok. 40 osób, utopił przepiękną Marzannę autorstwa Reni Koneckiej. Ula Zychowicz poprowadziła nas trasą niezbyt długą, bo prowadząca z Białogonu do podnóża Karczówki, ale bardzo urokliwą. Ciekawostki dotyczące ujścia Silnicy, licznych szybów i starych sztolni związanych z wydobywaniem rud, których od Karczówki do Białogonu zarejestrowano ponad 3200, przekazywał nam Jacek Jopowicz.Najgłębszym szybem była „Barbara” o głębokości 118 metrów, zlokalizowana na południowym stoku Grabiny Małej. Jest ona ostatnim ośrodkiem, w którym eksploatowano rudy ołowiu. Obecnie w tym miejscu trwają prace, prawdopodobnie zmierzające do utworzenia skansenu.
poniedziałek, 13 luty 2023 16:04

Relacja z Zimowego Wejścia Na Łysicę (12.02.2023)

43 lata temu (17.02.1980r. o godz. 14:40), Polacy, jako pierwsi na świecie zdobyli zimą!!!!, najwyższy szczyt naszego globu, G. Mount Everest (8.848mnpm). Tego wyczynu dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Wyprawą kierował Andrzej Zawada. Mój Klub Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" od wielu już lat , dla uczczenia tego wyczynu, wspina się co roku na nasz mały Mount Everest w Górach Świętokrzyskich, czyli na Łysicę (614m). Od kilku też lat, towarzyszą nam klub AKTK Sabat (też mój klub) Politechniki Świętokrzyskiej PTTK , klub Przewodników Świętokrzyskich PTTK, i jak zawsze Oddział PTTK z Końskich (brawo Wojtku!) oraz mnóstwo sympatyków - KOCHAMY WAS!!!. Piękna tradycja, i niech tak trwa.
niedziela, 05 luty 2023 19:02

Relacja z wycieczki Styków - Krynki - Brody Iłżeckie (04.02.2023)

W sobotni weekend (04.02.2023r.) odwiedziłam wraz z Klubem Turystyki Pieszej PRZYGODA PTTK Kielce, powiat starachowicki, a dokładniej gminę Brody, gdzie znajduje się Rezerwat Skały w Krynkach oraz przepiękny Zalew Brodzki na rzece Kamienna o pow. ponad 260ha i dł. 5km. -Warto przyjechać tu latem na kajaki, na żaglówki, czy ot tak odpocząć nad wodą w otoczeniu lasów, no i pobliskich rezerwatów przyrody w Krynkach, w Adamowie.
wtorek, 24 styczeń 2023 17:00

Relacja z wycieczki "Pierwszy etap Piekielnego Szlaku" (22.01.2022)

Po kilku miesiącach przygotowań Klub Turystów Pieszych PTTK Przygoda rozpoczął przejście Piekielnego Szlaku, najdłuższego w naszym regionie. Jego długość, bowiem to 225 kilometrów. Został on wytyczony głównie na terenie powiatu koneckiego oraz sąsiadujących gmin powiatu skarżyskiego i powiatu opoczyńskiego województwa łódzkiego. Zanim jednak wyruszyliśmy się na szlak udaliśmy się na spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - U ŹRÓDEŁ” w Modliszewicach.
środa, 18 styczeń 2023 16:57

Relacja z wycieczki "Przygoda na szlaku z Andrzejem K."

 W ciągu ostatniego czasu byłem już po raz drugi w Racławicach. Tym razem wycieczka w której uczestniczyłem odbyła się w towarzystwie koleżanek i kolegów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”.Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do racławickiego kościoła, gdzie proboszcz podzielił się z nami swoimi wrażeniami na temat miejscowych parafian (bardzo ciekawe spostrzeżenia). Następnie weszliśmy na Kopiec Kościuszki usypany na wzgórzu Zamczysko. Wzgórze znajduje się w obrębie sąsiedniej wsi Janowiczki, na terenie której odbyła się bitwa wojsk Kościuszki z oddziałami rosyjskimi.
piątek, 23 grudzień 2022 15:48

Relacja z wigilijnej wycieczki z klubem Przygoda

Wieloletniej klubowej tradycji i w tym roku stało się zadość. Dzięki staraniom kol. Urszuli Zychowicz, która nie tylko zarezerwowała w Urzędzie Miasta Kielce wiatę na Stadionie, ale także poprowadziła „wigilijny spacerek” po Paśmie Posłowickim, mogło dojść do tego przedświątecznego spotkania. W niedzielę 18 grudnia, przy pięknej pogodzie i dosłownie w bajecznej scenerii, na miejsce zbiórki zgłosiło ponad dwudziestu odważnych turystów. Przez kilka ostatnich dni sypnęło tak dużymi opadami śniegu, jakich nie było w Polsce od wielu lat. Kłopot dla służb dbających o drożność szlaków komunikacyjnych, ale dla turystów dosłownie raj i rzadka możliwość wykonania urokliwych fotek.
niedziela, 11 grudzień 2022 13:16

Relacja z wycieczki do Krakowa z Klubem "Przygoda"

W sobotę (10.12.2022 r.) z Klubem Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" odwiedziliśmy dwa, z pięciu , krakowskich kopców tj. najbardziej popularny kopiec Tadeusza Kościuszki oraz największy kopiec Józefa Piłsudskiego.Pogoda z dużą dawką wilgoci i mgieł ale z bajkowymi obrazami w Lesie Wolskim. Piękne Panieńskie Skały skłaniały do pstrykania licznych fotografii, a błotnisto-śniegowe leśne ścieżki powodowały zjazdy z górek na różnych częściach ciała. Osłodą były cukierki serwowane przez jubilatkę Grażynkę, której odśpiewaliśmy tradycyjne "sto lat".
niedziela, 20 listopad 2022 19:33

Wspomnienie z II Wszechklubowego Złazu PTTK Pamięci Roberta Kulaka

W sobotę 19-go listopada postanowiłam wziąć udział w II Wszechklubowym Złazie PTTK Pamięci Roberta Kulaka - Bodzentyn'22.Każdy klub PTTK miał swoją trasę. Ja oczywiście, choć z pewnymi obawami, wybrałam 17. kilometrową trasę "Przygody", prowadzącą z Łącznej przez Bukową Górę do Bodzentyna. Dość pokaźna, bo 26. osobowa grupa, pokonała dystans bez problemów. Trudy wędrowania rekompensowały nam piękne widoki.
środa, 02 listopad 2022 16:18

"Znicz pamięci" - relacja ze spaceru po miejscach wiecznego spoczynku osób związanych z Klubem "Przygoda"

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci - to jakże pasujący do klimatu pierwszych dni listopadowych cytat z wiersza naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Przychodzi nieodparcie refleksja że nagrobek, podobnie jak kwiaty i znicze, które na nim zapalamy są tylko symbolami. Najważniejsza jest świadomość, że zmarli żyją przede wszystkim w nas, w naszej pamięci – dopóty, dopóki ich wspominamy. W Klubie Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” staramy się corocznie, w dni poprzedzające Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, przypominać sylwetki koleżanek i kolegów, których już wśród nas nie ma, ale którzy przez wiele lat z nami wędrowali po szlakach i bezdrożach Ziemi Świętokrzyskiej. Znicz to jedno, ale ważniejsze jest kilka słów o zmarłej osobie, przypomnienie wspólnych przeżyć, różnych zdarzeń i dokonań tych osób.
czwartek, 27 październik 2022 19:15

Relacja z jesiennych pieczonek z Klubem Przygoda

PIECZONKI ,,PRZYGODY” ANNO DOMINI 2022 Po czasie pandemicznej zawieruchy z radością wracamy do cyklicznych imprez ,,Przygody”. Do takich, niewątpliwie, należą ,, pieczonki”, które przed laty cieszyły się ogromnym powodzeniem. Tym razem też nie było tak źle biorąc pod uwagę zmniejszającą się liczbę aktywnych członków Klubu. Na pieczenie kartofli przybyło do Suchedniowa ponad 40 osób dorosłych i kilkoro dzieci , co optymistycznie rokuje na przyszłość naszego klubu. Rozbawione dzieciaczki, z wypiekami na twarzy piekące kiełbaski przy ognisku, dodały i nam animuszu. Na imprezę wybraliśmy urokliwy zakątek w stokowieckim lesie - ,,OCZY ZIEMI”. To dawny kamieniołom ,,Gębury”, gdzie w czasie wojny i po niej pozyskiwano biały piaskowiec na potrzeby budowy dróg i nasypów kolejowych.
niedziela, 16 październik 2022 18:03

Relacja z wycieczki do Kopalni Soli w Bochni

Trasa Historyczna - Wyprawa w Stare Góry w KOPALNI BOCHNIA. Po pisemnym oświadczeniu, że jestem zdrowy psychicznie i cieleśnie zostałem poinformowany o zasadach bhp na wypadek wybuchu metanu i tąpnięcia oraz wyposażony w pochłaniacz tlenku węgla, hełm i latarkę górniczą z akumulatorem, rękawiczki i ochraniacze odzieży (ciężki rynsztunek).Dopiero teraz przystąpiliśmy do fedrowania w kopalni.
wtorek, 11 październik 2022 20:29

W pierwszą rocznicę śmierci śp. Hani Czubińskiej - relacja z wycieczki

W niedzielę 9 października KTP „Przygoda” zorganizował wspomnieniową wycieczkę poświęconą przypomnieniu naszej koleżanki śp. Hani Czubińskiej, która pełniła funkcję sekretarza, w ubiegłej kadencji, zarządu naszego klubu. Okazją była pierwsza rocznica niespodziewanej jej śmierci podczas wycieczki na trasie z Ciekot do Masłowa. Tym razem spacerowaliśmy częściowo szlakiem czerwonym, ale większość trasy nieoznakowanymi duktami leśnymi wokół Klonówki na Paśmie Masłowskim, rozciągającym się od doliny Sufragańca do przełomu Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Dąbrówką. Zebrała się dwudziestoosobowa grupa piechurów, wśród nich kilku uczestników tej wycieczki sprzed roku, gdzie miało miejsce to bardzo smutne zdarzenie.
niedziela, 09 październik 2022 18:47

Świętorzyski Rajd Pielgrzymkowy z Klubem Przygoda - relacja

W sobotę 24 września odbył się XXIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. W tegoroczny rajd, który odbywał się pod hasłem „Krzyż znakiem jedności i pokoju” po raz kolejny włączył się Klub Turystów Pieszych „Przygoda”. Ponad stuosobowa grupa turystów–pielgrzymów wędrowała niezwykle widokową, 18 kilometrową trasą z Bielin przez  Wał Małacentowski, Kobylą Górę i Trzciankę. Po kilku godzinach wyczerpującej wędrówki podczas której turyści zdobyli m.in. szczyty:  Góra Chełmy(375m), Duża Skała (444m), Kobyla Góra(393m), nastąpiło jej zwieńczenie u stóp Klasztoru na Świętym Krzyżu. Na zakończenie Rajdu miało miejsce wręczenie odznak Korony Gór Świętokrzyskich i odznaczeń PTTK, a nastepnie odprawiona została uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
sobota, 24 wrzesień 2022 18:04

Pięciolecie nadania godności Członka Honorowego PTTK dla Jerzego Pabiana

Pięć lat temu Kolega Jerzy Pabian członek Klubu Turystów Pieszych "Przygoda" PTTK Kielce otrzymał godność Członka Honorowego PTTK .Przy tej okazji krótka informacja o tej godności. Członek Honorowy PTTK – najwyższe wyróżnienie w PTTK. Godność nadawana członkom zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, szczególnie zasłużonym dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w Polsce. Nadawanie godności Członka Honorowego PTTK należy do kompetencji Walnego Zjazdu PTTK. Wniosek w tej sprawie składa Zarząd Główny Towarzystwa. Wyróżnienie takie nadawano również w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym istniejącym w latach 1906-1950.
środa, 05 styczeń 2022 16:27

Sylwestrowa wędrówka Klubu Turystów Pieszych PTTK “Przygoda” – 31.12.2021r.

Wreszcie, po dwóch latach, mogliśmy z “przygodową bracią” pożegnać kolejny covidowy rok i z nadzieją na lepszy czas, powitać 2022 rok.No, ale po kolei. Pogoda nie rozpieszczała, a więc, pełna obaw o frekwencję, udałam się na miejsce zbiórki przy ul. Tarnowskiej, gdzie już oczekiwał Prezes KTP PTTK “Przygoda” Jan Wiórek, który prowadził sylwestrową wędrówkę. Przybywali kolejni chętni: członkowie “Przygody”, kilka osób z AKTK PTTK “Sabat”, trochę niezrzeszonych, w tym całkiem młodych ludzi. Łącznie uzbierało się ponad 40 osób, czyli dość sporo.
czwartek, 28 styczeń 2021 16:42

„Maraton Unijny” i „Twardziel Świętokrzyski” - Ryszard Łopian

Ponieważ moja przygoda z „Maratonem Unijnym” i „Twardzielem Świętokrzyskim” dobiegła końca postanowiłem, chociaż pokrótce jakoś podsumować, ten jakby nie było, okres piętnastu lat organizacji tych imprez firmowanych przez KTP „Przygoda”. Lata 2004 - 2015, czyli do maratonu „Jedenasty Unijny” zostały dość szczegółowo udokumentowane (strony 83-101) na łamach monografii klubowej wydanej na obchody 50-lecia KTP „Przygoda”. Przypomnę więc z tego okresu tylko parę wg mnie najciekawszych momentów związanych bezpośrednio z udziałem, w różnych rolach, w imprezie naszych klubowych koleżanek i kolegów. Z góry zastrzegam się, że wspomnę tyko kilka osób oraz zdarzeń, które utkwiły mi w pamięci i proszę o wyrozumiałość ze strony pozostałych zasługujących na chociaż krótką wzmiankę.
poniedziałek, 21 grudzień 2020 16:40

40 lat ze Sławkiem Mickiem

Może nie „Przygoda” ale społeczeństwo, nie tylko Kielc , styka się z twórczością SŁAWOMIRA MICKA już od 40 lat. Zaplanowaliśmy w tym roku razem ze Stowarzyszeniem Ziemia Świętokrzyska spacer w różne miejsca Kielc na 40 –lecie twórczości artystycznej naszego Kolegi z turystycznych szlaków by podziwiać wytwory Jego wyobraźni i rąk. Niestety, okrutny COVID -19 pokrzyżował nasze plany i zmuszeni byliśmy przełożyć wycieczkę i spotkanie z Artystą na „łaskawsze” czasy. Na razie możemy wirtualnie lub indywidualnie pospacerować po okolicy by napotkać Jego liczne prace.I długo nie trzeba szukać, wystarczy przejść pod kino „Moskwa”, by spotkać czekającego na seans na swojej ławeczce lokalnego znawcę i miłośnika kina i teatru ANDRZEJA KOZIEJĘ. Z kolei, idąc Skwerem Harcerskim wyszukajmy wśród szpaleru głów w Alei Sław popiersi : BELI BARTOKA, MICHAIŁA BUŁHAKOWA, JÓZEFA CZAPSKIEGO, SALVADORA DALI, MARKA GRECHUTY, MARKA HŁASKI, TAMARY ŁEMPICKIEJ, ANDY WARHOLA, czy najnowszego dzieła – PAWŁA PIERŚCIŃSKIEGO.
wtorek, 15 grudzień 2020 16:13

Moja droga do PTTK - w 70 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

W dniu 17 grudnia przypada dokładnie siedemdziesiąta rocznica powołania do życia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Uznałem, że jest to dobry moment do spojrzenia w tył i do małej refleksji nt. historii PTTK-u oraz jego aktualnych problemów. Chciałbym przy tej okazji podzielić się swoimi wspomnieniami jak to się stało i co mnie skłoniło do wstąpienia w szeregi Towarzystwa. Być może zachęci to niektórych z członków KTP Przygoda” do podobnych wspomnień lub przemyśleń tym bardziej, że aktualny czas epidemii nie pozwala na wspólne wędrowanie i spotykanie się. Informacje na stronie internetowej mogą stać się też jakąś namiastką klubowej więzi w tym trudnym okresie.W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w liceum do którego wówczas uczęszczałem w Opocznie duży nacisk był kładziony na pozalekcyjne uczestnictwo w różnych kołach zainteresowań. Poza sportem najbliższe mojemu temperamentowi było szkolne koło turystyczne działające pod opieką jednego z nauczycieli. Dzisiaj, po tylu latach ,nie pamiętam czy formalnie wstąpiłem wówczas w szeregi PTTK-u, bo żadnego dokumentu z tamtego okresu nie posiadam. Zachowała się tylko, jako cenna dzisiaj dla mnie pamiątka, metalowa odznaka uczestnictwa w II Harcerskim Rajdzie Radomskim z 1966 roku.
środa, 25 listopad 2020 17:04

W rocznice śmierci „Wilka” Zbigniewa Kruszelnickiego - wycieczki zorganizowane przez KTP PTTK „Przygoda”

W artykule opublikowanym w nr.6/7 ( 232/232) „Przygodnika” opisałem swoje początki w klubie „Przygoda” i o swoim szczęściu, że od razu trafiłem na ludzi o podobnych zainteresowaniach jak moje, w osobach Krzysztofa Bogusza i Jerzego Pabiana.W cyklu rajdów poświeconych Armii Krajowej zorganizowanych i prowadzonych w 2012r. przez wymienionych wyżej znakomitych znawców historii i doskonałych przewodników nie było wycieczki ku pamięci oddziału partyzanckiego „Wilki”. Pochodzę z kieleckiej dzielnicy Herby, skąd rekrutowało się wielu członków tego oddziału, więc tam szczególnie żywa była legenda o partyzantach, bohaterach konspiracji i o „Wilku" Zbigniewie Kruszelnickim.
poniedziałek, 05 październik 2020 18:48

DWIE WYCIECZKI - DWA ZALEWY, DWA KAMIENIOŁOMY

DWA ZALEWY, DWA KAMIENIOŁOMY – tak można nazwać dwie wycieczki, które miałam przyjemność poprowadzić dla klubu „ PRZYGODA” w ostatnim czasie.Ta pierwsza, 30- go sierpnia, na zakończenie wakacji wiodła od ZALEWU SUCHEDNIOWSKIEGO do czerwonego kamieniołomu „ KOPULAK”. Tę drugą, 13-go września poprowadziłam od ZALEWU REJOWSKIEGO przez dolnotriasowe wychodnie skalne do białego kamieniołomu „OCZY ZIEMI”. W ten sposób spacerując zamknęliśmy dwie pętle ósemki.30-go sierpnia z 20- osobową grupą powędrowaliśmy szlakiem mojego ukochanego poety JANA GAJZLERA wokół zalewu w Suchedniowie podziwiając z brzegu wyspę- ostoję ptactwa. Zajrzeliśmy na teren OSiR –u, gdzie Koleżanki i Koledzy, którzy odwiedzili to miejsce po raz pierwszy byli zaskoczeni atrakcjami Ośrodka- z dobrze zorganizowanym kempingiem, plażą, boiskiem do siatkówki plażowej, przystanią, kortami tenisowymi, atlasem do ćwiczeń na powietrzu i bazą noclegową. Przy pięknej słonecznej pogodzie wędrówka wokół malowniczego zalewu brzegiem z szuwarami, nenufarami i ptactwem wodnym była nie lada frajdą.
wtorek, 26 maj 2020 18:18

54 lata Klubu Turystów Pieszych PTTK Przygoda

Witam wszystkich klubowiczów oraz sympatyków Klubu.26 maja 1966 r. odbyło się zebranie organizacyjne Klubu Turystów Pieszych na którym rozpoczęto działalność Klubu oraz wybrano pierwszy Zarząd Klubu, którego prezesem został kol. Jerzy Zaręba.Od tego czasu minęło już 54 lata. W tym czasie różne były dzieje Klubu, ale takiego jubileuszu jak w tym roku nie było i mam nadzieję, że już nigdy nie będzie. Klub z różnych perypetii wychodził na prostą to i z obecnych powikłań wyjdzie cało.Często piszecie, że jeszcze nie raz przewędrujemy wspólnie niejeden szlak. Ja jestem tego pewien, i to już wkrótce.
sobota, 28 marzec 2020 21:17

Marcowy biuletyn "Przygodnik" dostępny na naszej stronie

Z powodu epidemii niemożliwe było rozprowadzenie papierowego wydania marcowego biuletynu "Przygodnik". W związku z tym w całości publikujemy 228 numer naszej gazetki. Zapraszamy do lektury, w numerze m.in. ciekawe artykuły Jarosława Leszczyńskiego, Stanisława Janusza Komorowskiego i Ryszarda Łopiana oraz  "Głos w dyskusji o klubie Przygoda” Andrzeja Toporka.  Całość pod redakcją Jerzego Pabiana i Piotra Gareckiego. Informujemy równocześnie, że nadchodzące wycieczki zawarte w treści nie odbędą się.   Wszystkie tegoroczne wydania biuletynu dostępne do pobrania w zakładce PRZYGODNIK. K S
wtorek, 28 styczeń 2020 17:03

Relacja z wycieczki do Opatowa (11.01.2020)

Deszczowy poranek, bardziej jesienny, niż zimowy, chociaż to już prawie połowa stycznia. Niezależnie jednak od kaprysów pogody, całkiem spora, bo prawie 50. osobowa grupa turystów, stawiła się wczesnym rankiem na miejscu zbiórki, aby udać się na wycieczkę autokarowo-pieszą, zorganizowaną przez Prezesa KTP PTTK "Przygoda" Kolegę Jana Wiórka.W sennej atmosferze dojechaliśmy do Gołoszyc, wsi położonej w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Baćkowice.Prowadzący wycieczkę Kolega Janek Wiórek krótko poinformował nas o tym, że właśnie w Gołoszycach rozpoczyna się Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, prowadzący do Kuźniaków, czerwony szlak turystyczny prowadzący do Piotrowic oraz niebieski szlak turystyczny, prowadzący do Dwikoz.Wspomniał też, że znajduje się tutaj dwór z połowy XIX w. oraz park z XVIII w. ze wspaniałymi drzewami, które są pomnikami przyrody.
wtorek, 21 styczeń 2020 17:12

Relacja z wycieczki : Łagów - Wał Małacentowski - Nowa Słupia (12.01.2020)

W niedzielę 12 stycznia miałam przyjemność uczestniczyć w wycieczce pieszej z Łagowa przez Wał Małacentowski do Nowej Słupi , którą poprowadziła Ula Zychowicz. Trasa była piękna, pogoda wyśmienita a towarzystwo, jak zwykle –„ sami swoi”- 23 osoby plus pies, czyli Gutek Eli, którego i tym razem poniosły amory i chciał wracać w połowie drogi za przygodnie poznaną na trasie suczką zmierzającą ze swoim towarzystwem w przeciwnym kierunku. Musiała go Ela już do końca wycieczki prowadzić na smyczy.Ale wróćmy na start. Wędrówkę zaczęliśmy w ŁAGOWIE, którego początki sięgają XI wieku, gdy istniał tu gród królewski z kasztelanią i zamkiem. Łagów rozwijał się gospodarczo dzięki wydobywaniu żelaza i kruszców. Przeszliśmy obok kościoła św. Michała Archanioła z XV wieku, gdzie część z nas zagrała z orkiestrą Jurka Owsiaka. W kościele trwała msza więc mogliśmy podziwiać zabytek tylko z zewnątrz i skupić uwagę na oryginalnej drodze krzyżowej malowanej we wnękach muru kościoła.
środa, 08 styczeń 2020 20:44

Relacja z wycieczki sylwestrowej z Klubem "Przygoda" (31.12.2019)

Tak szybko minął kolejny rok, za szybko. No ale cóż, nie mamy na to wpływu. Róbmy więc to, co może zależeć od nas. A my, jako Klub Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" możemy zorganizować się i turystycznie pożegnać odchodzący, a powitać nadchodzący ROK. Tak też, już po raz kolejny, zrobiliśmy.Trasa tej sylwestrowej wędrówki została zaplanowana z Bukówki przez Górę Telegraf, Górę Hałasa, Dyminy, Kawecczyznę, na górę Pierścienicę (tj. Stadion, bo nie wszyscy to wiedzą).W sumie ok. 8 km.
sobota, 28 grudzień 2019 16:19

Relacja z wycieczki wigilijnej Klubu "Przygoda" (15.12.2019)

Tegoroczna wycieczka wigilijna Klubu „PRZYGODA” odbyła się w niedzielę 15-go grudnia. Przebiegała trochę inaczej od poprzednich. Spacer był krótki, lekki. Z autobusu w centrum Chęcin podążyliśmy Ścieżką Mnicha w kierunku Rezerwatu „ RZEPKA ‘’. Na wstępie kolega Janek Wiórek zapoznał nas z planem wędrówki. Podeszliśmy pod górę zamkową i zatrzymaliśmy się na terenie rezerwatu na wyrobisku kopalnianym przy EUROPEJSKIM CENTRUM EDUKACJI GEOLOGICZNEJ. W nowoczesnym okazałym budynku Centrum mieści się ośrodek naukowo- badawczy Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kolega Janek przybliżył nam historię kamieniołomu i rezerwatu.
piątek, 06 grudzień 2019 21:58

Relacja z wycieczki do Rytwian w dniu 1 grudnia 2019r.

Pierwszy grudniowy dzień zapowiadał się bardzo ciekawie. No, może mniejszym optymizmem napawała mnie pora zapowiedzianej zbiórki, czyli godz. 7.00. Jednak chęć uczestnictwa w wycieczce do Rytwian, zwyciężyła lenistwo i konieczność wstania o tak nieludzkiej porze.Bardzo zdyscyplinowana, prawie 40. osobowa grupa ochoczo zajęła miejsca w autokarze i ruszyliśmy.Pod przewodnictwem Prezesa KTP PTTK "Przygoda" kolegi Janka Wiórka dotarliśmy do Rytwian, miejscowości położonej w powiecie staszowskim. Jest ona znana głównie z zabytków, które planowaliśmy zobaczyć.Pierwszym punktem, do którego zaprowadził nas nasz przewodnik były ruiny gotyckiego zamku obronnego w Rytwianach, z którego do naszych czasów ocalał jedynie wysoki na kilkanaście metrów narożnik muru zamkowego.
poniedziałek, 07 październik 2019 15:33

Relacja z wycieczki na Górę św. Michała (29.09 2019)

W niedzielę 29 –go września, w imieniny Michała, ponad 20- osobową grupą z Klubem „PRZYGODA” wybraliśmy się na wędrówkę po Ziemi Włoszczowskiej w okolice Krasocina. Celem naszym było dotarcie do ruin kościoła na Górze Św. Michała w Gruszczynie, bowiem w tym dniu odbywały się tam uroczystości odpustowe, festyn i msza w ruinach świątyni z XVI wieku. Cykliczną wycieczkę, jak zwykle we wrześniu prowadził kolega ANDRZEJ SOKALSKI. Po wyjściu z pociągu na przystanku LUDYNIA- DWÓR skierowaliśmy się w stronę Krasocina. W tym roku nie zwiedzaliśmy dworu pana Stanisława Gieżyńskiego w Ludyni, gdyż chcieliśmy zdążyć na Górę Św. Michała na mszę o godz. 14-tej. Całą naszą wędrówkę po okolicznych lasach, łąkach i zagajnikach zdominowało grzybobranie, jak nazwał to jeden z naszych kolegów- opanował nas „ amok grzybowy”.
sobota, 31 sierpień 2019 15:46

Wspominki o Tomku Wągrowskim w 7 rocznicę śmierci

W dniu 1 września br. mija 7 lat jak odszedł na wieczną wędrówkę niezapomniany Kolega *Tomasz Wągrowski * - Honorowy Członek Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" - wybitny krajoznawca i przewodnik świętokrzyski, wielce zasłużony dla drogownictwa, autor wielu publikacji o tematyce regionalnej.Z tej okazji chcemy przypomnieć Jego piękną sylwetkę i dokonania w pokazie multimedialnym przygotowanym przez Jego Rodzinę i przyjaciół.
piątek, 30 sierpień 2019 08:14

Relacja z XX Rajdu Kapeluszowego (25.08.2019)

„Trzydziestka jedynka” zapchana w Kielcach w pełni,wiele pań już w strojnych kapeluszach na głowie,kościół Marii Magdaleny wnet się zapełni,msza niedzielna opóźniona, prawie w połowie. Jedni uczestniczą we mszy, drudzy czekają,Jagoda z uwagą na kliszy coś notuje,Tadeusza Ani pod klasztor podrzucają,Roch kruchtę i pomnik pamięci penetruje. 1.
Strona 1 z 5

Kalendarz Imprez