Relacje
piątek, 26 kwiecień 2024 20:34

W XX ROCZNICĘ KLUBOWEGO RAJDU UNIJNEGO - Ryszard Łopian

W najbliższych dniach minie dwadzieścia lat od klubowego rajdu czerwonym szlakiem turystycznym im. Edmunda Massalskiego na trasie Kuźniaki – Gołoszyce. W trzydniowym marszu na dystansie blisko 100km wzięło udział ośmiu członków PTTK, prawie w komplecie należących także do KTP PTTK „Przygoda”. Byli to nieżyjący już Krzysztof Bogusz i Lech Segiet, a ponadto Grzegorz Sobczyk, Janusz Szafrański, Mirosław Szczygieł, Ryszard Łopian oraz najstarsi Stanisław Chojnacki i Marian Kisiel.

Jako powód do tej trudnej wyprawy, wymyślonej i przygotowanej przez Ryszarda, obrano sobie uczczenie faktu przyjęcia Polski w struktury Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Szczegóły tej prawie ekstremalnej imprezy są dostępne na stronie internetowej „Przygody” w zakładce „Maraton Unijny” oraz w monografii klubu wydanej z okazji 50-tej rocznicy jego powstania. Dlaczego postanowiłem odświeżyć pamięć o tamtym, trochę koleżeńskim marszu.

Po pierwsze powodem jest okrągła rocznica jego realizacji i chęć przypomnienia osób, których wielu z aktualnych członków klubu nie miała możliwości poznania, a w większości byli to swego czasu bardzo aktywni turyści i organizatorzy cieszących się dużym uznaniem imprez.
Po drugie, że ta wyprawa z 2004r. stała się zalążkiem dużego, realizowanego przez nasz klub w latach 2005 – 2018 „Maratonu Unijnego” i ekstremalnego „Twardziela Świętokrzyskiego” z limitem czasowym 21 godzin na pokonanie całego głównego szlaku po Górach Świętokrzyskich.
Po trzecie chcę by utrwalił się w świadomości wszystkich członków KTP PTTK „Przygoda” fakt, że w całej dotychczasowej 58-letniej historii klubu była to jedyna impreza o zasięgu ogólnopolskim.

W klubowej tradycji zapisało się wiele popularnych rajdów np. „Rajd Baby Jagi”, coroczne „Urodziny Klubowe”, „Rajd Walentynkowy”, „Rajd Kapeluszowy” czy wcześniejsze „Rajdy Rodzinne”. Jednak tylko organizowane w kolejne rocznice obecności Polski w Unii Europejskiej „Maraton Unijny” i „Twardziel Świętokrzyski” stały się imprezami tak masowymi, że organizatorzy zmuszeni byli nawet do ustalenia limitu zgłoszeń. Dosłownie po 2-3 minutach mieliśmy już zazwyczaj ponad dwustu chętnych do uczestnictwa, z wielu miejscowości na terenie całej Polski. Realizacja tak dużej imprezy wymagała sporego wysiłku ze strony członków naszego klubu. Wielu startowało w maratonie, przygotowywało i zabezpieczało jego przebieg lub kibicowało uczestnikom podczas spacerów na trasie.

Zachęcam do sięgnięcia do dostępnych materiałów, naprawdę warto przypomnieć sobie trochę szczegółów. Popularność tych imprez zwiększyła wyraźnie zainteresowanie maratonami organizowanymi przez Oddział Świętokrzyski PTTK i stała się impulsem do organizacji zupełnie nowych marszów ekstremalnych jak „Maraton Pieszy Przedwiośnie” czy „Zimowy Maraton Świętokrzyski”. Na kwietniowym zebraniu klubu mieliśmy gawędę na ten temat połączoną z prezentacją ciekawszych gadżetów związanych z maratonem. Ponieważ na zebraniu była tylko część członków KTP postanowiłem skreślić parę zdań także na stronę internetową oraz uzupełnić je kilkoma zdjęciami.

Ryszard Łopian


Zdjęcia: Dariusz Zmorzyński

 

d

P1060193

P1060205

03 min

P1060206

P1060215

P1060220

Kalendarz Imprez