Relacje
środa, 18 styczeń 2023 16:57

Relacja z wycieczki "Przygoda na szlaku z Andrzejem K."

 W ciągu ostatniego czasu byłem już po raz drugi w Racławicach. Tym razem wycieczka w której uczestniczyłem odbyła się w towarzystwie koleżanek i kolegów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”.
Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do racławickiego kościoła, gdzie proboszcz podzielił się z nami swoimi wrażeniami na temat miejscowych parafian (bardzo ciekawe spostrzeżenia).

Następnie weszliśmy na Kopiec Kościuszki usypany na wzgórzu Zamczysko. Wzgórze znajduje się w obrębie sąsiedniej wsi Janowiczki, na terenie której odbyła się bitwa wojsk Kościuszki z oddziałami rosyjskimi.

 

DSC08844 min
DSC08860 min

 

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta pod krzyżem postawionym na Wzgórzu Dziemierzyckim, w miejscu gdzie Jan Styka robił szkice do Panoramy Racławickiej. Idąc przez Dziemierzyce oglądaliśmy widoki na Tatry i Pasmo Babiogórskie. Ponieważ była w tym dniu bardzo dobra przejrzystość powietrza, to mimo sporej odległości (ok. 120 km) widoczność była znakomita.

Idąc malowniczymi drogami Wyżyny Miechowskiej dotarliśmy do miejscowości Zielenice. Znajduje się w niej barokowy kościół, w którym umieszczony jest otoczony kultem obraz Matki Bożej Zielenieckiej.

DSC08869 min

DSC08935 min

 
Wycieczkę zakończyliśmy w historycznej miejscowości Wrocimowice, w której mieszkał pod koniec XIV wieku rycerz Marcin z Wrocimowic. W czasie bitwy pod Grunwaldem, jako chorąży Królestwa trzymał Chorągiew Wielką z Białym Orłem. Chorągiew tę Długosz nazywa również Chorągwią Wielką Ziemi Krakowskiej. Mimo, że trakcie bitwy chorągiew upadła, to nikt nigdy nie obwiniał o to Marcina z Wrocimowic, a król Władysław Jagiełło obdarzał go swoimi łaskami, wysyłając Marcina w różne misje dyplomatyczne.

DSC08883 min

DSC08960 minTekst, zdjęcia, organizacja i prowadzenie wycieczki: Andrzej Kozalski


 

 

Kalendarz Imprez